Płaski dach – konstrukcja i wykonanie krok po kroku

Płaski dach – konstrukcja i wykonanie krok po kroku

Remont domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu osobom płaskie dachy kojarzą się z architekturą socjalistyczną. Jednak można spotkać mnóstwo projektów modernistycznych budynków, w których płaski dach podkreśla nowoczesny wygląd. Sprawdzamy, jak należy projektować i konstruować płaskie pokrycia dachowe.

Rozwój technologii i coraz lepsze jakościowo materiały budowlane sprawiają, że możliwe jest tworzenie płaskich dachów w sposób trwały i bezawaryjny. Jeszcze do niedawna budynki z płaskim pokryciem dachowym kojarzyły się z przestarzałą estetyką, dziś tego typu rozwiązania coraz częściej pojawiają w nowoczesnych i minimalistycznych projektach.

Dach płaski nazywa się także stropodachem. Składa się on z warstwy termoizolacyjnej i hydroizolacyjnej. W rzeczywistości płaskie dachy mają spadek, który nie może być mniejszy niż 3 stopnie, najczęściej wynosi około 11 stopni. W budownictwie jednorodzinnym zazwyczaj spotykamy stropodachy żelbetowe.

Konstrukcja dachu płaskiego krok po kroku

Dachy płaskie konstruujemy według określonych zasad.

Paroizolacja

Na początku powinniśmy wykonać pierwszą warstwę paroizolacyjną bitumiczną. Żelbetową powierzchnię należy zagruntować, a następnie ułożyć warstwę papy, czyli paroizolacji bitumicznej. Jest ona szczelna i skutecznie chroni termoizolację przed przenikaniem wilgoci z wnętrza obiektu do warstwy dachu, trudno również uszkodzić ją mechanicznie. Dodatkowo może posłużyć jako tymczasowa hydroizolacja. Co ważne, pełni funkcję hydroizolacji awaryjnej, na wypadek przebicia wierzchniej warstwy izolacji przeciwwodnej.

Docieplenie główne

Docieplenie główne utrzymuje efektywność energetyczną budynku i zapobiega stratom ciepła. Warstwa termoizolacyjna musi być sucha, aby mogła prawidłowo spełniać swoje funkcje. W tradycyjnym układzie dachu musimy zabezpieczyć ją paroizolacją, a od wierzchu właściwą warstwą hydroizolacyjną.

Docieplenie główne możemy stworzyć z takich materiałów jak polistyren ekspandowany (EPS), czyli styropian, polistyren ekstrudowany (XPS), znany jako styrodur, lub płyta PIR.

Każdy z materiałów wyróżnia się innymi właściwościami, więc należy je stosować zgodnie z funkcjami dachu.

Warstwa spadkowa

Warstwę spadkową dachu płaskiego wykonuje się z prefabrykowanych klinów styropianowych, które zwiększają grubość docieplenia głównego, a tym samym poprawiają termoizolacyjność budynku. Rozkład klinów i ich nachylenie możemy niemal dowolnie kształtować, dzięki czemu mamy wpływ na końcowy wygląd powierzchni dachu.

Kliny styropianowe są lekkie i ułatwiają pracę z systemowymi wpustami dachowymi TOPWET, które łatwiej umieścić w warstwie styropianu, niż zatapiać w betonie albo wykuwać na nie miejsce już po związaniu wylewki.

Układ pap bitumicznych

Układ pap bitumicznych jest układem dwuwarstwowym składającym się z papy podkładowej samoprzylepnej i papy termozgrzewalnej wierzchniego krycia. Papę samoprzylepną układa się bardzo szybko i łatwo, bez dodatkowego sprzętu.

W trakcie zgrzewania papy wierzchniego krycia do papy podkładowej łączą się bitumy obydwu warstw, dzięki czemu wyróżniają się trwałością i szczelnością.

Układ pap bitumicznych wywija się na attykę, która okala koronę domu. Zapewnia to odporność na działanie zalegającego śniegu stwarzającego problemy przy układzie z rynnami. Do odprowadzenia wody stosujemy wpusty dachowe. Ich zintegrowane kołnierze zapewniają szczelność całego układu.

Zdjęcie główne: Étienne Beauregard-Riverin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny obrus plamoodporny do twojego ogrodu
Jak wybrać idealny obrus plamoodporny do twojego ogrodu
Odkryj nasz poradnik na temat wyboru doskonałego plamoodpornego obrusu do ogrodu. Dowiedz się, które materiały i wzory będą dla ciebie najlepsze, by cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu.
Jakie płytki do łazienki wybrać?
Jakie płytki do łazienki wybrać?
Płytki do łazienki są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Ich wybór jest kluczowy, ponieważ stanowią zarówno dekorację, jak i element funkcjonalny pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru płytek do łazienki? Czym się kierować podczas ich zakupu?
Drzwi zewnętrzne – jak wybrać aby spełniły wszystkie nasze oczekiwania?
Drzwi zewnętrzne – jak wybrać aby spełniły wszystkie nasze oczekiwania?
Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych jest kluczowy dla bezpieczeństwa, izolacji termicznej i estetyki domu.
Ostatnie wpisy