Jak prawidłowo oświetlić schody? – PORADNIK

Jak prawidłowo oświetlić schody? – PORADNIK

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Prawidłowo oświetlone schody pozwalają na bezpieczne korzystanie z nich, ale w zależności od projektu, mogą mieć też funkcję dekoracyjną. Oprawy schodowe budują nastrojową atmosferę w domu. Jak oświetlić schody, żeby wydobyć z nich urok?

Mając już wstępny projekt aranżacji wnętrz warto zastanowić się nad tym, jak podłączyć włącznik schodowy. Który rodzaj będzie dla nas najbardziej optymalny? Czy zastosować technologię LED? W poniższym artykule wszystko zostaje wytłumaczone krok po kroku!

Czym jest oświetlenie schodowe?

Oświetlenie schodowe to najczęściej wpusty wmontowane w ścianę blisko schodów. Charakteryzują się tym, że są mało widoczne, o niskim poziomie natężenia światła. Głównym z zadań, jakie musi spełnić ten rodzaj oświetlenia, jest równomierne podświetlenie stopni, dzięki czemu użytkownik będzie mógł bezpiecznie po nich wchodzić i z nich schodzić. Źródło światła najczęściej skierowane jest w dół, ponieważ taka oprawa nie może oślepiać. Często konieczne jest zainstalowanie przełącznika schodowego, dzięki któremu na przycisk oświetlimy sobie schody. Opcjonalnie lampy schodowe wyposażane są w czujnik ruchu.

Jak oświetlić schody?

Najchętniej wybieranym oświetleniem są wpusty schodowe montowane w ścianie obok schodów. Najczęściej produkowane są oryginalne, nowoczesne formy nawiązujące do geometrycznego wzornictwa. Ale jak zrobić podświetlane schody? Można do tego wykorzystać oświetlenie podtynkowe oraz taśmy LED. Jak zrobić oświetlenie schodów? Przy planowanym remoncie najlepiej zaplanować sobie całą aranżację wnętrz, w tym również oświetlenie schodowe – https://ardant.pl/lampy-na-schody/. Ogranicza nas tylko wyobraźnia przy tworzeniu własnej przestrzeni.

Jak podłączyć oświetlenie schodowe?

Montaż opraw musi być dobrze przemyślany, ponieważ lampy mogą znaleźć się na ścianie klatki, nad powierzchnią stopnia, w zabudowanej balustradzie, w płaszczyźnie podstopnic, pod stopniami. W zależności od tego, gdzie znajdują się schody mamy do wyboru różne klasy ochronności. Oprawy o stopniu ochrony IP20 można stosować wyłącznie we wnętrzach. Jednak, jeśli mowa o oświetleniu schodów na zewnątrz trzeba sięgać po lampy o stopniu ochrony IP44 lub wyższym. Dodatkowo większość opraw schodowych zasilana jest bezpiecznym napięciem 12 lub 24 V, wymagają one jednak osobnego zasilacza.

Jak podłączyć światło schodowe?

Przede wszystkim trzeba przygotować pod to instalacje elektryczną. Montaż włącznika do lamp schodowych wiąże się z dołączeniem dodatkowych przewodów i zabraniem miejsca.

Jak podłączyć włącznik schodowy?

Dla większego komfortu i bezpieczeństwa stosuje się włącznik, który znajduje się na obu końcach schodów. Dobrym przykładem jest włączanie oświetlenia na parterze, a gaszenie go na piętrze. Jak podłączyć kontakt schodowy? Najpierw trzeba wiedzieć podstawowe rzeczy.

  • Włącznik schodowy może być pojedynczy lub podwójny
  • Użycie włącznika to doskonałe rozwiązanie w dużych pomieszczeniach
  • Instalacja włącznika schodowego wymaga dodatkowych przewodów łączących wyłączniki
  • Włączniki schodowe występują w wersji podtynkowej i natynkowej
  • Wyłączniki schodowe mogą być również czasowe lub na czujnik ruchu

Podłączenie dwóch włączników schodowych nie jest skomplikowany. Jednak wszelkie prace związane z instalacją elektryczną powinny być konsultowane z specjalistą. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w tego typu czynnościach, koniecznie powinien wezwać elektryka dla własnego bezpieczeństwa. Wszystkie prace związane z instalacją elektryczną musimy wykonać po uprzednim wyłączeniu zasilania energii elektrycznej. Co będzie nam potrzebne?

  • Włącznik schodowy
  • Złączki
  • Przewody

Prowadzimy przewód fazowy do zacisku numer jeden w pierwszym włączniku. Następnie ten włącznik musi zostać połączony z drugim włącznikiem. Następnie należy poprowadzić przewody z zacisków numer 3 i 4 do zacisków 3 i 4 drugiego włącznika. Z wyjścia numer 1 drugiego włącznika przewód prowadzimy już bezpośrednio do oświetlenia. Ponadto do zakupionego włącznika dołączona jest instrukcja oraz schemat, jak prawidłowo podłączyć włącznik schodowy.

OŚWIETLENIE SCHODÓW W PORĘCZY

Schody można oświetlić na przynajmniej kilka sposobów. Wykorzystuje się tu kinkiety, małe wpusty umieszczane przy stopniach czy nawet lampy wiszące. Dziś jednak mamy dla Was zupełnie inną, nieco rzadziej spotykaną propozycję. Jest nią oświetlenie w poręczy schodów. Z czego ono się składa? Co wybrać? Jak zamontować? Gdzie kupić. W poniższym tekście poruszymy każdą z tych kwestii.

Jak działa oświetlenie LED w poręczy?

Oświetlenie, o którym mowa, składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich są profile LED w poręczy. Najczęściej są one zrobione z anodowanego aluminium lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Do poręczy schodowej mogą być zamontowane na przykład za pomocą specjalnego, zatrzaskowego systemu wciskowego. Całość zamknięta jest za pomocą wyjmowanego klosza, osłony, która niejednokrotnie posiada mleczne wykończenie zapewniające miękkie, przyjemne w odbiorze światło.

Bezpośrednio w profilach umieszcza się wydajne taśmy LED do poręczy. Są to źródła światła, które można zaginać, gdy więc na schodach jest zakręt pod dużym kątem bądź łagodniejszy łuk, nie musimy w tym wypadku wybierać kilku źródeł światła, a jedno. Dodatkowo paski ledowe mogą mieć różne kolory i natężenie światła, więc bez problemu dobierzemy takie pasujące swoich potrzeb i designu otoczenia.

Lampy ledowe w poręczy – poznaj zalety

Omawiane rozwiązanie to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy korzystają nowoczesny, minimalistyczny design. Taśma LED ukryta w profilu jest bowiem niemal niewidoczna dla oczu. Ale równie dobrze można ten zestaw zamontować w klasycznej, drewnianej poręczy czy w bardzo eleganckiej, złoconej barierce. Jeśli wybierzemy taśmy o odpowiedniej klasie szczelności (IP44 lub więcej), wtedy możemy doświetlić nimi nie tylko schody w domu, ale także schody zewnętrzne czy barierkę na tarasie.

Kolejny niewątpliwy plus, jakie ma schodowe oświetlenie w poręczy, to jego energooszczędność. Nowoczesne moduły ledowe nie „pożerają” zbyt dużej ilości prądu, nawet jeśli korzystamy z nich bardzo często. Co równie kluczowe, nie mają one tendencji do nagrzewania się, co docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci. Na koniec wspomnijmy o żywotności systemu, zazwyczaj o wiele większej niż przy tradycyjnych źródłach światła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną lampę sufitową do swojego domu?
Jak wybrać idealną lampę sufitową do swojego domu?
Zastanawiasz się, jaką lampę sufitową wybrać do swojego domu? Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję i doradzi, na co zwracać uwagę, aby Twoje wnętrze było stylowe i funkcjonalne.
Jak wybrać wymarzone meble do domu przez internet?
Jak wybrać wymarzone meble do domu przez internet?
Odkryj najważniejsze aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę, podczas wyboru mebli online. Szczegółowe porady i wskazówki pomogą Ci zrobić mądrą decyzję.
Przewodnik po oświetleniu: jak wybrać idealne lampy do każdego pomieszczenia w domu
Przewodnik po oświetleniu: jak wybrać idealne lampy do każdego pomieszczenia w domu
Wybór oświetlenia może być przytłaczający. Nasz przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku przez wybór idealnej lampy do każdego pomieszczenia w domu, podkreślając styl i funkcjonalność.
Ostatnie wpisy